מטבח כפרי מודרני

מטבח כפרי הפך לטרנד של ממש בתקופה האחרונה. הקהל הישראלי נמשך בשנים האחרונות לשני סוגים של מטבחים. מצד אחד, יותר ויותר ישראלים מחפשים מטבחים כפריים מעץ מלא, שמשלבים אלמנטים של חמימות ועיטורים עדינים.

אלו מטבחים מרשימים שמציבים את המטבח במקום הראוי לו – במרכז ובלב הבית. מצד שני, כיאה לאומת ה"סטראט-אפ ניישן", הישראלים אוהבים להיות חדשניים. על כן, אנחנו רואים נהירה ברורה אל מחוזות המטבח כפרי מודרני. כלומר חללים פתוחים, קווים נקיים ואבזור מתוחכם.

האם שני הסגנונות הללו יכולים לחיות ביחד? האם מטבח כפרי יכול להיות גם מטבח מודרני ולהפך? בואו נעשה קצת סדר, ונתחיל בראש ובראשונה עם הגדרת הסגנונות הללו.

 

מטבח כפרי מודרני

איך מגדירים מטבח כפרי ומה זה בעצם מטבח מודרני?

בכל הנוגע למושג "כפרי", נגריות רבות בישראל מציעות ללקוחותיהן קולקציות מרשימות של מטבחים בסגנון זה. החל מנגריות קטנות וכלה במפעלים המייצרים מטבחים מתועשים בקווי ייצור אוטומטיים. כולם רוצים להתכתב עם אמירה כפרית ומשפחתית, ולדבר ישירות אל ליבה של המשפחה הישראלית.

כאן המקום להדגיש שלא כל מטבח שמתויג כ"כפרי" הוא אכן כזה. על פי רוב, מטבח כפרי אמיתי הוא מטבח מעץ מלא (פרט לגוף הארונות העשוי על פי רוב מלבידים בציפוי פורניר או פורמיקה). כלומר, כל החזיתות, הקנטים, הקרניז ושאר חלקי המטבח עשויים מעץ מלא ובישראל מדובר בדרך כלל על מטבחים שבמרכזם האלון הצרפתי.

 

מטבח כפרי

 

מטבחים שלא נבנים ומעוצבים מעץ מלא, ועשויים מחומרים חלופיים כמו לדוגמה MDF (שהוא חומר מלאכותי על בסיס נסורת עץ), הם מעין חיקוי של המקור. ישנן נגריות בודדות בלבד בישראל אשר מכירות היטב את הדרך הנכונה לבניית מטבחים כפריים. לא אחת, זהו ידע שעובר מדור לדור.

באשר לסוגיה המודרנית, מדובר על סגנון שבא לידי ביטוי בשני מובנים – עיצוב מחד ופונקציונאליות מאידך. מבחינה עיצובית, מטבחים מודרניים מעוצבים בקווים נקיים, עם מרחבים גדולים וחזיתות רחבות היקף. המטבחים הללו מתכתבים עם השפה העיצובית של החלל וניתן לראות בהם פעמים רבות אלמנטים של אי במרכז או חיבור לסלון במתווה של "אופן-ספייס". מטבחים מודרניים מאובזרים עם פתרונות פרזול ומנגנונים חדישים כמו מגירות אלקטרוניות לפתיחה בנגיעה, דלתות עם קלפות חשמליות, כיריים חשמליות המוטבעות בקו אפס, אזורים ייעודים למוצרי חשמל (כמו למשל מקררים דו-כנפיים), קולטי אדים בעלי נוכחות הניצבים מהתקרה ועוד.

במקום שבו נגרות עתיקת יומין נפגשת עם אלמנטים מודרניים

אז עכשיו, לאחר שהבנו (בגדול) את ההגדרות המרכזיות למטבחים מודרניים וכפריים, הגיע הזמן לחזור לשאלה שהצגנו בהתחלה. האם מטבח מודרני יכול להיות גם בסגנון כפרי?

התשובה היא "כן, בוודאי". העובדה שמטבחים מעץ מלא בסגנון כפרי מעוצבים ומיוצרים על ידי נגרים מקצועיים, על בסיס ניסיון וטכניקות ותיקות כולל שימוש בכלי עבודה ידניים וגימור במלאכת יד, איננה פוגעת כהוא זה ביכולת של המטבח להיות מודרני. גם המטבחים האלה מיוצרים עם כל הדרישות "המודרניות" שמאפיינות את המטבח הישראלי בימינו.

 

מטבח כפרי מודרני

הבחירה בעץ מלא כחומר הגלם של המטבח לא מונעת מאיתנו לעצב בסגנון מודרני עם קווים נקיים וחללים גדולים. כך גם כל מטבח כפרי יכול להיות בעיצוב של חזיתות גדולות ועם אבזור ופרזול מהשורה הראשונה. למעשה, דווקא החיבור המיוחד הזה שבין הישן לחדש, בין הכפרי למודרני, הוא זה שהופך את המטבחים הללו לכל כך מבוקשים.

מטבח כפרי בסגנון מודרני

מתכננים מטבח כפרי? הציצו בגלריית התמונות של המטבחים הכפריים שלנו.