מטבח כפרי מעץ מלא או אולי דווקא MDF?

תעשיית המטבחים בישראל עברה ללא ספק מהפכה של ממש בשנים האחרונות, ובין הגורמים הבולטים לכך ניתן לציין את כניסתם של חומרי הגלם המתועשים, ביניהם ה-MDF (Medium Density Fiberboard), לעולם המטבחים.

כבר היום ניתן למצוא כמעט בכל נגריה בארץ (כולל אפילו אצל נגריות "קטנות"), שימוש רחב היקף ב-MDF וחומרי גלם מתועשים נוספים ובמכונות מתקדמות לעיבוד כגון ה-CNC (Computer Numerical Control). אלה מאפשרים ליצור מטבחים בקווי ייצור מתועשים. כלומר, חומרים תעשייתיים (MDF) ומינימום מלאכת יד (CNC).

התופעה הגיעה לכדי כך שברוב הנגריות היום בישראל בונים מטבחים שלמים ללא גרם אחד של עץ או של נגרות. לצד אלה יש מעט מאד נגריות איכותיות אשר נאמנות לנגרות אמיתית תוך ייצור מלוא החלקים והאלמנטים של המטבח מעץ מלא (Solid Wood). כל זאת בעבודת יד, עם כלי מלאכה מקצועיים ובשיטות מסורתיות שמוכיחות עצמן מזה מאות שנים.

כעת, נשאלת השאלה, האם המהפכה התעשייתית בתחום המטבחים באמת מספקת את המוצר הטוב ביותר ללקוח? האם המכשור המתקדם והחומרים המתועשים מסוגלים להתמודד עם מלוא האתגרים הפונקציונאליים, העיצוביים והרגשיים שטמונים מאחורי המונח "מטבח"?

ובכן, למרות ההתקדמות הטכנולוגית המרשימה, וכמו בתעשיות רבות אחרות, המקור עדיין רלבנטי יותר מהחיקוי. לצד התעשייה הפורחת של ה-MDF וה-CNC, נרשמת עליה חדה בביקוש למטבחים כפריים אמיתיים. דהיינו, מטבחים כפריים מעץ מלא שעשויים במלאכת יד על ידי נגרים מקצועיים ובעלי ניסיון עשיר.

מטבח כפרי מעץ מלא לעומת מטבח מ-MDF

מטבח כפרי מעץ מלא כובש את ליבם של רבים שכן הוא טומן בחובו יתרונות לא מעטים על פני אחיו הקטן והתעשייתי – ה-MDF. ראשית ומעל הכל, MDF הוא חומר תעשייתי. לא בכדי, נגרים שנאמנים למקצוע ושמתמחים בהקמת מטבחים כפריים מעץ מלא נוהגים לכנותו (במידה רבה של צדק) כ"חומר מת". כלומר, חומר "ללא נשמה ואופי".

רק עץ מלא שהינו חומר טבעי יכול להעניק למטבח הכפרי אופי ייחודי ונשמה אמיתית. אין אף מטבח כפרי מעץ מלא שדומה לחלוטין למטבח שני, אפילו אם התכנון המקורי על הנייר זהה. כל עץ הוא שונה, כל עיבוד שמבוצע ביד הוא אחר, כל גימור הוא ייחודי והמטבח עצמו הוא בעל אישיות ונוכחות.

התוצאה הסופית היא זו שמאפשרת להתאים את המטבח  למשפחה ולא את המשפחה למטבח. ההבדל מבחינה זו בין מטבח כפרי מעץ מלא לבין מטבח מ-MDF, הוא כמו ההבדל שבין שמלה או חליפה בתפירה אישית לבין בגדים מקולקציה בנאלית המיוצרים במפעלים במזרח ומיועדים (מראש) לחתך האוכלוסייה הרחב ביותר.

בעוד שעץ מלא הוא חומר טבעי חי ואמתי אשר מגיע לשוק הישראלי בעיקר מארה"ב ואירופה, והוא תוצר של גידול חקלאי המצוי בפיקוח מסודר, MDF הוא חומר מלאכותי שמיוצר משאריות של אבק שיוף, נסורת וסיבי תאית. שאלות רבות בנושאי בריאות אופפות את תעשיית ה-MDF, הן בזמן עיבוד החומר והן בשימוש על ידי לקוח הקצה.

אחריות מוגבלת או מטבח לכל החיים?

יתרון נוסף העומד מאחורי מטבח מעץ מלא הוא התחזוקה והשימוש לאורך זמן. אורח חייהם של מטבחים כפריים מעץ מלא גדול עשרות מונים מאורח חייהם של מטבחים מתועשים מ-MDF. לא בכדי, חברות ונגריות המשווקות מטבחים מתועשים מקציבות למטבח תקופות אחריות קצרות במיוחד של שנים ספורות בלבד. זהו היבט שמבליט יותר מכל את העוצמה של מטבח מעץ מלא הנחשב ל"מטבח לכל החיים".

מטבחים כפריים מעץ מלא שומרים על נראותם ועוצמתם גם לאחר תקופות שימוש ארוכות ואינם סובלים מנזקי הזמן. מדובר בסוגיה חשובה מאד בימינו, כאשר המטבח חוזר להיות החלל המרכזי של הבית ומקום ההתכנסות העיקרי של הדיירים ואורחיהם.

מטבחים כפריים מעץ מלא, כאשר הם מיוצרים על ידי נגריה מקצועית ומבוססים על חומרי גלם איכותיים, מעניקים את התמורה במלואה. מקצועיותה של הנגרייה נמדדת בין השאר באלמנטים כמו עבודה נכונה עם עץ שהוא חומר גלם המגיב לשינויי לחות, היכרות עם שיטות עבודה ספציפיות לכל סוג עץ ובעיקר נאמנות אדוקה למסורת עתיקת יומין של נגרות עץ משובחת. על פי רוב, זו נאמנות שעוברת בירושה ובמורשת מדור לדור.

עמידותו ארוכת השנים של העץ המלא לעומת תחליפיו התעשייתיים (כמו MDF לצורך העניין) באה לידי ביטוי בכך שהמוצר שהלקוח מקבל הוא רק נקודת ההתחלה שלו. כמו יין טוב, המיושן אף הוא בחביות עץ, גם מטבח מעץ מלא רק הולך ומשתבח עם השנים. זאת בניגוד למטבחים מתועשים מ-MDF שמגיעים ללקוח בנקודת המסירה במצבם הטוב ביותר ומכאן והלאה רק הולכים ומתדרדרים.

חשוב להדגיש כי בנייה של מטבח כפרי מעץ מלא לא אומר שהמטבח "ישקוט על שמריו", נהפוך הוא. העבודה עם העץ כחומר הגלם מאפשרת לבצע תיקונים ושדרוגים למטבח. חומר הגלם רק משתבח עם השנים ותמיד ניתן לחדש או לעשות בו שימוש חוזר.